International
Consulting
Service

Funkcionalna analiza u službi
optimizacije poslovanja

Srbija


Konstantne optimizacije poslovanja predstavljaju sastavni deo svakodnevnog upravljanja kompanijama. Iako se najčešće tumače kao racionalizacije, optimizacije predstavljaju procese kojima se pre svega uspostavlja efikasan i funkcionalan rad, a tek nakon toga racionalizuju troškovi.

Da biste optimizovali rad svoje kompanije, možete primeniti brojne, različite metode. Ono što će, nesumljivo doprineti pravilnoj optimizaciji i dobrim budućim rezultatima, jeste nivo objektivnosti koji ćete uspeti da postignete u sagledavanju procesa i funkcionisanja rada. Najgora stvar koja može da vam se desi, jeste da optimizacije radite u afektu, pod snažnim naletom nezadovoljstva rezultatima i bez jasnog plana.

Tada, budite sigurni, da će optimizacija koju ste sproveli, ličiti na metod koji ste primenili. Biće dramatična, kratkotrajna i neefikasna.


Jedan od dobrih načina za pravilno planiranje i sprovođenje optimizacija jeste uključivanje funkcionalne analize. Ova analiza je našla široku primenu i u kompanijama različitih veličina i strukture vlasništva. Njena osnovna prednost je u tome što poslove posmatra šire od njihove definicije kroz opise poslova i grupiše poslove prema vrstama i uticaju na rezultat rada. A ono što je njena najveća prednost jeste što narative kojima obiluju opisi obaveza i zadataka, pretvara u matematiku i jasno iskazan rezultat.

Jedan od ključnih aspekata ove analize ogleda se i u širini odabira načina na koji će ona biti sprovedena. To dalje znači da primenom ove metode, možete odabrati nivo agregacije (složenosti) kojom ćete posmatrati poslove koji se obavljaju unutar vaše kompanije, ali pre svega posmatraćete grupe poslova, a ne osobe koje te poslove obavljaju. Dakle, poslove možete posmatrati kao grupe aktivnosti koje čine jednu manju celinu i definisati njihov uticaj na finalni rezultat rada kompanije. Time izbegavate subjektivnost u segmentu upravljanja poslovanjem, jer se bavite time da li se poslovi koji utiču na finalni rezultat obavljaju u kompaniji ili ne.

Najjednostavnija podela poslovnih funkcija jeste na komercijalne ili funkcionalne poslove i administrativne poslove. Komercijalni ili funkcionalni poslovi su oni poslovi koji su usmereni na postizanje pozitivnog rezultata kompanije u finansijskom smislu, ali i u smislu ostvarivanja korporativnih ciljeva. To su funkcije prodaje, ali i funkcije podrške prodaji, custommer care aktivnosti, aktivnosti marketinga i promovisanja i dr.

Administrativne funkcije su funkcije podrške. To su svi oni poslovi koji se obavljaju u kompaniji u cilju pružanja podrške i administrativnog poslovanja. U njih spadaju sekretarski i kancelarijski poslovi, poslovi računovodstva i sl. Često se događa da se pri funkcionalnim analizama uvodi i treća kategorija – komercijalno- administrativnih poslova, koji definiše poslove koji su od važnosti za ostvarivanje rezultata, ali nisu u funkciji direktnog stvaranja profita. To su poslovi nabavke, logistike i dr.

Idealne proporcije administrativnih i komercijalnih poslova su 20%:80%, ali je to retko dostižan cilj. Bilo bi korisno da ovaj odnos držite na 30%:70% i da se trudite da tako i ostane u trenucima kada razvijate kompaniju i po pitanju poslova i po pitanju zaposlenih. Onog trenutka kada ustanovite koja grupa poslova vam nedostaje da biste dostigli pomenuti cilj, bez sumnje i krajne objektivno, ćete znati i kako ćete poslove prerasporediti ili optimizovati na zaposlene koji su vam na raspolaganju ili na one koje tek treba da uvedete u rad.



Autor: Bojana Jovanov, konsultatant za poslove finansijsko analitičke obrade i implementacije matričnih modela upravljanja, tokom svog profesionalnog razvoja radila je i timski razvijala metodologije za vrednovanje i razvrstavanje radnih mesta, kao i primene funkcionalnih analiza u poslovanju kompanija različitih veličina i strukture vlasništva na teritoriji Zapadnog Balkana, živi i radi u Srbiji