International
Consulting
Service

Kako proceniti kandidata za posao
u 20 minuta razgovora?

Srbija


Iako se čini da na tržištu postoji značajan broj dobrih kandidata za posao, praksa nas najčešće demantuje. Zbog toga je važno savladati napredne tehnike intervjuisanja kojima ćemo biti u prilici, da u kratkom vremenskom roku prepoznamo da li je kandidat sa kojim razgovaramo, prava osoba za tu poziciju ili onaj koji je vešt u selfmarketingu.

Čini se da je najvažnija stvar u procesu regrutacije pre svega način na koji ćete oglasiti potrebu za određenim radnim mestom. Od toga na koji način ćete formulisati konkurs za posao, zavisi će i broj onih koji će u njemu, zaista i prepoznati neki profesionalni izazov. A kvantitet, može da doprinese kvalitetu. Bar u ovom slučaju. Pre svega, veći broj kandidata, svakako će pružiti širi izbor u odabiru onih koji bi mogli biti pravi.

Zbog toga je važno, da počnete od odabira reči i energije koju ćete kroz te reči preneti tržištu rada.


Kada krenu da vam pristižu biografije, držite se definisanih uslova radnog mesta, jer u suprotnom možete izgubiti kompas. Dobar regruter, će pri selekciji biografija, voditi računa i o tome da prepozna širu sliku i da kroz veštine koje kandidat prikazuje u svom CV-u, vidi dalje od prostog profesionalnog iskustva. Izged profesionalne biografije i motivacionog pisma, govore dosta o kandidatu, ali svakako se bavite i sadržajem, možda je neko slab sa estetikom, ali dobar u onome što može lično da pokaže.

Vodite računa da pri zakazivanju intervjua, budete jasni i konkretni, ali i da ostavite dovoljno vremena za predstavljanje kandidata i vaš odmor između dva intervjua, ukoliko ste ih više predvideli za taj dan. Veoma je važno da vam se slegnu utisci i da se potpuno skoncentrisano posvetite sledećem kandidatu. I uvek imajte u vidu, da razgovor za posao za kandidate i nije neki prijatan proces, pa imajte razumevanja za njihovu nesigurnost ili nervozu.

Tokom razgovora sa kandidatom, postavljajte mu pitanja otvorenog tipa, kojima ćete mu pružiti priliku da se što detaljnije predstavi. Vodite računa na koji način predstavlja svoje profesionalno iskustvo. Na primer, ukoliko neko vodi računa o hronologiji izlaganja svog profesionalnog iskustva, budute uvereni da se najverovatnije radi o sistematičnoj i analitičnoj osobi. Ukoliko kandidat pri predstavljanju vodi računa o tome da akcenat stavi na relevantno iskustvo i da istakne osobine i znanja koja su od važnosti za oglašenu poziciju, treba da znate da se radi o osobi koja je skoncentrisana i disciplinovana, ali spre svega o nekome ko ima jasan fokus i pravac.

Mnogo će vam reći kroz neverbalnu komunikaciju. Na kraju, mi međusobno komuniciramo neverbalno čak u 75% slučajeva. Važno je da pratite njegove neverbalne znake. Vodite računa da li mu se emocije koje iskazuje (radost, strah, nesigurnost...) slažu sa mimikom ili gestikulacijom koja to prati. Osobe sklone manipulisanju, najčešće glume emocije, pa je verovatno da ono što budu želeli da vi vidite se neće slagati sa onim što pokazuju. Ukoliko „cupkaju“ nogom ili lupkaju po stolu, veoma je verovatno da se radi o osobi koja je nestrpljiva ili nervozna. Ukoliko mu se zenice dramatično šire dok govori, verovatno je da govori neistinu. Ukoliko drži nešto u ruci dok govori, potreban mu je fokus.

Na kraju, zahvalite mu se na interesovanju za poziciju za koju je konkurisao i obećanje da ćete ga obavestiti o ishodu, svakako ispunite. Ljubazna povratna informacija, je profesionalan čin, ali i način da ohrabrite kandidata i date mu podršku.



Autor: Ksenija Rakić, junior konsultatant na poslovima evaluacije, procene, regrutacije i selekcije kandidata, tokom svog profesionalnog razvoja u više navrata je učestvovala u kreiranju i primeni novih naprednih alata za procenu kandidata i zaposlenih, do sada je sprovela više od 1500 procena kandidata i zaposlenih u kompanijama privatnog i javnog sektora na teritoriji Zapadnog Balkana, živi i radi u Srbiji