Da li je promena „otrovna jabuka“?
Srbija
Promene su nužan deo razvoja jedne kompanije. One će se odvijati i bez da ih mi priznamo ili prihvatimo. Ukoliko smo mudri i svesni, bićemo spremni da upravljamo promenama. U suprotnom, promene će upravljati nama.
Da biste efikasno i pravilno upravljali promenama, najpre je važno da znate šta želite ili šta morate da promenite. Kada to utvrdite, već ste na pola puta da promenu i kvalitetno sprovedete.
Niko ne voli promene, pa ne očekujte ni vi da ćete se tome radovati. Kažu da su promene bolne. Mi kažemo da su nužne, tako da je malo važno da li će u sadašnjosti boleti ukoliko će dovesti do efikasnijeg načina rada, razvoja i optimizacije procesa, racionalizacije nepotrebnih troškova, opšteg boljitka poslovanja.
I ne zaboravite, upravljanje promenama je tehnika koja se uči.
Jedan od ključnih koraka u sprovođenju promene, jeste formiranje tima koji će promenu sprovesti. Tim treba da čine osobe koje pored neophodnih kompetenci u vezi sa vrstom promene koja je predmet uvođenja, treba da imaju i moć odlučivanja u vezi sa primenom promene. Jednostavne promene, nose jednostavne odluke, ali promene većeg i značajnijeg karaktera nose složenije i odgovornije odluke.
Promena koju planirate da uvedete mora da ima određene karakteristike. Pre svega ona mora biti jasna. To znači da je promena koju planiramo da uvedemo precizno i tačno definisana. Drugo, mora biti merljiva. To znači da efekti te promene treba da budu iskazani u merljivim i uporedivim kvantitativnim i kvalitativnim aspektima. Treće, promena mora da bude realna. Promena koje predstavlja naše želje, a ne cilj koji realno možemo dostići, nikada neće biti i ona koju ćemo moći da primenimo. Četvrto, uvođenje promene treba da ima realne vremenske okvire u kojima je potrebno da je sprovedemo.
Kada ste definisali sve aspekte promene, proverite vaše zaključke kroz SWOT analizu. Ona uključuje analizu internih faktora ( snaga i slabosti) i eksternih faktora ( mogućnosti i pretnji). Budite objektivni, realni i hrabri. Promene su zdrave, ali ukoliko im se snažno opiremo one postaju „otrovna jabuka“. SWOT analiza će vam ukazati na širi aspekt promene koju uvodite, kao i na mogućnosti koje treba da iskoristite. Najvažniji aspekt ove analize jeste utvrđivanje „mape puta“ koja treba da ukaže kako da naše slabosti pretvorimo u naše snage i kako da eksterne pretnje prevaziđemo stvarajući od njih izazove i mogućnosti.
Kada ste utvrdili sve aspekte promene koje uvodite, hrabro krenite u realizaciju. Budite spremni na brojne otpore promenama, čak i od onih od kojih ste to najmanje očekivali. Formirajte jasnu komunikacionu strategiju, kojom ćete brzo i na pravi način objasniti sve benefite koje promena nosi onima koji u promenu ne budu verovali. I držite se plana koji ste napravili kao putokaza za primenu promene. Merite i upoređujte efekte na koracima u ostvarenju plana. Uvođenje nekih promena, može zahtevati i više vremena od onog koji smo za njih predvideli, ali promenu ne odlažite i ne čekajte „neki bolji trenutak“.
Mnogi će vas upozoravati da promene koje uvodite neće dovesti do dobrog rezultata, da su gorke i nepotrebne. Trudiće se da vas na sve načine odgovore od implementacije, da se bune i bojkotuju. Ali vi znate da je jabuka koju je Snežana pojela bila „gorka i otrovna“, ali je zahvaljujući njoj ona upoznala savršenog princa!
Autor: Aleksandar Panovski, senior expert na projektima Svetske banke iz oblasti upravljanja promenama u reformi javnog sektora, tokom svoje dosadašnje karijere razvio je brojne alate za change management u okolnostima visokog otpora promenama u kompanijama različite strukture i tipa vlasništva na teritoriji Zapadnog Balkana, na ovu temu održao je preko 500 različitih seminara i predavanja, autor je brojnih tekstova i radova na temu promena i upravljanja promenama, živi i radi u Srbiji
Preporučujemo da pogledate članke
Milica Jovanović
senior konsultatant na poslovima reforme javne uprave iz oblasti upravljanja ljudskim resursima u javnoj upravi
Radno mesto: državni službenik – posao ili privilegija?
Ksenija Rakić
junior konsultatant na poslovima evaluacije, procene, regrutacije i selekcije
Kako proceniti kandidata za posao u 20 minuta razgovora?
Bojana Jovanov
konsultatant za poslove finansijsko analitičke obrade
i implementacije matričnih modela
upravljanja
Funkcionalna analiza u službi optimizacije poslovanja
Ilenija Vukosav
senior expert na projektima Svetske banke iz oblasti organizacionog dizajna i pravnih pitanja u reformi javnog sektora
Organizacioni dizajn – osnovni dizajn jedne kompanije